fbpx

Dlaczego warto wybierać żywność ekologiczną?

Dlaczego warto wybierać żywność ekologiczną?

Żywność ekologiczna staje się coraz częstszym tematem dyskusji. Z jednej strony każdy z Nas chciałby dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, a z drugiej coraz częściej docierają doniesienia nad nieprawidłowościami w produkcji zdrowej żywności , które budzą w społeczeństwie dużo wątpliwości i brak zaufania do lokalnych sprzedawców ekologicznych.

Dlaczego warto wybierać żywność ekologiczną_ - Blog - EKO-HANDEL Mirosław Kopeć

Pojęcie “zdrowa żywność” a “żywność ekologiczna”

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest mylne uogólnienie pojęcia “żywności ekologicznej” z pojęciem “zdrowej żywności” – hasłem stosowanym w celu zabiegów marketingowych, a która nie musi być wcale “żywnością ekologiczną”. Żywność ekologiczna jest żywnością certyfikowaną, pochodzącą z gospodarstwa posiadającego dokument potwierdzający stosowanie metod produkcji zgodnych z kryteriami rolnictwa ekologicznego. Certyfikat jest wydawany na 12 miesięcy i podlega corocznemu odnawianiu. 

Dlatego wybierając żywność potwierdzoną certyfikatem możemy być pewni o słuszności naszego wyboru, opierającego się na świadomości oraz dbaniu o zdrowie swoje i swoich bliskich. Produkty z upraw ekologicznych charakteryzują się zwiększoną zawartością składników mineralnych. Więcej żelaza, magnezu, fosforu oraz potasu stwierdzono w marchwi, ziemniakach, kapuście włoskiej, szpinaku, porach, sałacie.

Zalety prozdrowotne żywności ekologicznej

Funkcje prozdrowotne produktów ekologicznych mających niższe zawartości azotynów i jednocześnie wyższe zawartości witaminy C mogą mieć istotne znaczenie w profilaktyce antynowotworowej. Produkty te cechuję również aktywność antyoksydacyjna. Co prawda azotany nie są szkodliwe, ale łatwo ulegają redukcji do azotynów. Związki te mają negatywny wpływ na zdrowie min. poprzez blokowanie hemoglobiny –  zmniejszenie transportu tlenu do tkanek, a także  reagują z drugo i trzeciorzędowymi aminami tworząc nitrozoaminy, które mają udowodnione działanie mutagenne i kancerogenne. Dodatkowym atutem jest wolniejszy rozkład żywności ekologicznej, w porównaniu z żywnością konwencjonalną, co pozytywnie wpływa na ich przechowywanie. Owoce i warzywa otrzymywane z upraw ekologicznych odznaczają się niższą zawartością wody, dzięki czemu mają lepszą teksturę, oraz wyższe stężenie substancji odżywczych. 

Podsumowując, aby zminimalizować prawdopodobieństwo szkodliwych skutków zdrowotnych zalecany jest wybór żywności ekologicznej. Ponadto, osoby odżywiające się w sposób świadomy i zharmonizowany są bardziej odporne na zmęczenie, a ich układ nerwowy jest mniej obciążony, dzięki czemu mogą być bardziej aktywni zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym – mogą cieszyć się wspólnymi chwilami spędzonymi z bliskimi mając świadomość, że dbają o swoje zdrowie, bo przecież…

Kto zadba o Nas lepiej jak nie my sami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *