fbpx

Marchew ekologiczna i jej prozdrowotne tajemnice

Marchew ekologiczna i jej prozdrowotne tajemnice

Marchew ekologiczna jest warzywem bardzo zdrowym bogatym w cenne witaminy oraz korzystne dla zdrowia składniki odżywcze, takie jak przeciwutleniacze i minerały. Marchewka należy do jednych z najpopularniejszych warzyw w naszym kraju. Marchewka posiada bardzo szerokie zastosowanie w znacznej większości kuchni świata. Na świecie występuje około ponad 60 gatunków marchewki.

Marchew ekologiczna i jej wszystkie prozdrowotne tajemnice (EKO-HANDEL Mirosław Kopeć)

Marchew ekologiczna bardzo dobrze znana jest również ze swoich właściwości leczniczych i kosmetycznych. Oferuje nam ogromne wręcz właściwości wspierające zdrowie, chronią nas między innymi przed różnego rodzaju nowotworami oraz dbają o nasz wzrok. Ponad to wszystko doskonale sprawdza się również jako element diety odchudzającej, gdyż na 100 gramów przypada jedynie ok. 40 kcal. Jeśli chcemy pomóc swojemu organizmowi, powinniśmy bardziej zaprzyjaźnić się z marchwią. Poza wcześniej wymienionymi dobrodziejstwami, warzywo to spowalnia również proces starzenia się skóry, odmładza i regeneruje ją, a co najważniejsze dobroczynnie wpływa na system immunologiczny.

Marchew i jej kaloryczność

Marchewka zawiera dosyć małą ilość kalorii, ponieważ jest około 40 kcal na 100 gram marchwi i dzięki temu też pojawia się dosyć często w dietach odchudzających. Oprócz tego, dzięki małej ilości kalorii marchewka staje się podstawą wielu zdrowych i smacznych surówek, które można spożywać na diecie, jak i poza nimi.

Jeśli jednak pokusimy się o jej ugotowanie lub podduszenie z masłem to ilość kalorii w marchwi będzie już dużo wyższa. Dlatego też pamiętajmy, że najzdrowsza marchewka jest zawsze surowa o małej ilości kalorii i dużej zawartości składników odżywczych, więc należy uważać na to, w jakiej postaci chcemy podawać.

Minerały i witaminy marchwi

Marchew i jej wartości odżywcze zostały już doceniane w starożytnych Chinach, a z ubiegiem czasu jej popularność nie słabła. Marchewka to przede wszystkim spore źródło karotenoidów, takich jak: alfa-karoten, luteina, zeaksantyna, likopen oraz beta-karoten, który jest prowitaminą A, a ta w ludzkim organizmie przekształca się w witaminę A, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wzroku.

Oprócz beta-karotenu (prowitaminy A) bio marchewka zawiera również takie witaminy jak: witamina C, tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, kwas foliowy, witamina E, witamina K oraz minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk.

Zdrowotne właściwości marchwi ekologicznej

Licznie przeprowadzane badania pokazują, że osoby, które w ramach swojej diety spożywają dziennie przynajmniej jedną porcję warzyw wzbogaconych w karotenoidy, są w mniejszym stopniu narażone na zachorowanie na choroby układu krwionośnego, a tym samym posiadają mniejsze prawdopodobieństwo zawału mięśnia sercowego. Regularne spożywanie warzyw i owoców bogatych w karotenoidy obniża również nawet o 20% ryzyko zachorowania na raka piersi w okresie po menopauzie oraz nawet o 50% zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworów pęcherza, prostaty, szyjki macicy, okrężnicy, przełyku i krtani. 

Korzystne działanie beta-karotenu można uzyskać stosując codzienną dietę bogatą w beta-karoten, który wspomaga widzenie o zmierzchu i w nocy oraz dzięki swoim przeciwutleniaczom chroni przed kurzą ślepotą, zwyrodnieniem plamki żółtej  rozwojem zaćmy. Aby w pełni wykorzystywać dobrodziejstwa, które oferuje nam beta-karoten oraz witamina E, marchewkę należy łączyć z odrobiną tłuszczu, np. masła lub oleju rzepakowego. 

Substancją, którą możemy również znaleźć w marchwi jest falkarinol pozytywnie wpływający na profilaktykę raka. Związek ten znajduje się także w innych warzywach, natomiast marchew zdecydowanie posiada go najwięcej. 

Marchew ekologiczna posiada również dobroczynny wpływ na poziom cholesterolu we krwi, dzięki zawartości niektórych witamin i pektyny, która działa antymiażdżycowo.

Jak obrabiać marchew, aby nie traciła cennych wartości?

Podczas krojenia marchwi w plasterki w celu jej ugotowania, tracimy już aż 25% cennych jej wartości. Właśnie też dlatego zaleca się gotowanie marchwi ekologicznej w całości, aby zachowała w środku swój wyrazisty smak oraz cenne wartości odżywcze. Marchew można także smażyć, dusić oraz zapiekać, natomiast najzdrowsza marchew jest oczywiście jedzona na surowo lub w postaci świeżo wyciskanego soku.

Marchew posiada również swoje zastosowanie w fitoterapii, gdyż stosuje się ją pomocniczo w początkowych stadiach miażdżycy. Wyciąg z marchewki stosuje się również w lekkich oraz przewlekłych przypadkach chorób wieńcowych. Flawonoidy zawarte w marchwi działają przeciwskurczowo na naczynia wieńcowe oraz zmniejszają przepływ krwi do serca.

Korzeń świeżej marchwi ekologicznej zawiera również w sobie związki siarkowe o nazwie bifidus, które pobudzają rozwój bakterii korzystnych dla naszej flory bakteryjnej jelit. Z tego też względu picie świeżego soku z marchewki jest korzystne przy zaburzeniach prawidłowego trawienia, a w szczególności w przypadku dzieci. Sok ze świeżej marchwi można podawać już od najmłodszych lat, nawet tym karmionym jeszcze mlekiem matki w 2-3 porcjach dziennie. Małe dzieci powinny dziennie pić około 40-60g soku z marchwi, także w 2-3 porcjach dziennie.

Bardzo ważnym w tym wszystkim jest także to, aby marchew z której będziemy wyciskali sok i przygotowywali potrawy, pochodziła ze sprawdzonych i certyfikowanych gospodarstw, gdzie nie stosowano żadnych nawozów mineralnych, a zwłaszcza nawozów azotowych. Marchew uprawiana przy użyciu nawozów sztucznych traci wiele swoich cennych właściwości i może doprowadzać nawet do zatruć przy większym jej spożyciu.

Czy marchew ekologiczna może zaszkodzić?

Oczywiście, bo co za dużo to niezdrowo. Jeśli nasza skóra nabiera lekko pomarańczowego zabarwienia, to oznacza, że wątroba nie daje sobie rady z rozkładaniem dostarczanej ilości beta-karotenu, a przez to jest obciążona. Dlatego też powinno się wówczas ograniczyć spożywanie wszystkich pomarańczowych warzyw i owoców oraz uzyskiwanych z ich użyciem soków. Gotowana marchew posiada również dosyć wysoki indeks glikemiczny, który powoduje, że zawarte w niej stężenie cukru po jej spożyciu może szybko rosnąć, co nie jest korzystne dla osób posiadających problem z cukrzycą oraz osób przebywających na dietach redukcyjnych. W takich przypadkach preferowana jest marchew w postaci surówki marchewkowej.

Ofertę naszej marchwi znajdziesz tutaj:
marchew świeża
marchew świeża na sok
marchew obrana, hermetycznie pakowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *