Zalety i wady oraz fakty i mity żywności ekologicznej
Wyrażenia ekologiczne, organiczne i bio są bardzo tożsame, aczkolwiek często nadużywane przez wielu producentów i wytwórców. Wokół żywności ekologicznej krąży również wiele mitów, które jak samo pojęcie mówi nie są do końca prawdziwe.
Do faktów i mitów krążących wokół żywności certyfikowanej można zaliczyć:
- żywność ekologiczna zawsze jest oznaczona certyfikatem – MIT (Istnieje kilka grup produktów, które spełniają wszystkie wymogi, natomiast nie mogą być oznaczone certyfikatem, a są to, np. grzyby, owoce leśne, czy dziczyzna);
- określenie “zdrowa żywność”, “żywność naturalna”, “slow food” nie oznaczają żywności ekologicznej – FAKT (Wymienione pojęcia są używane wyłącznie do celów marketingowych i mogą opisywać zarówno żywność certyfikowaną i niecertyfikowaną);
- proces produkcji żywności ekologicznej podlega ciągłej kontroli (od siewu, przez przetwarzanie, aż do dostarczenia dla konsumenta) – FAKT;
- produkty ekologiczne nie zawierają pozostałości środków chemicznych lub ich poziom jest znacznie niższy niż w przypadku żywności konwencjonalnej – FAKT;
- żywność ekologiczna posiada wyraźniejszy smak i zapach niż żywność konwencjonalna – FAKT;
- żywność ekologiczna łagodzi skutki wielu chorób – poprzez wspomaganie procesu oczyszczania organizmu – FAKT (Produkty ekologiczne, dzięki uprawie bez stosowania nawozów i środków chemicznych nie zawierają substancji szkodliwych, które częściowo mogą pozostawać w organizmie).
Wady i zalety żywności ekologicznej
Żywność ekologiczna posiada bardzo wiele zalet, natomiast należy pamiętać, że nie wszystko jest idealne i nawet takie produkty posiadają swoje wady. Dokonują zakupu produktów ekologicznych po raz pierwszy możemy być zaskoczeni ich wyglądem, ponieważ warzywa ekologiczne są często mniejsze, powykrzywiane i postrzępione. Często zdarza się również, że ich smak odbiega znacznie od tego, do którego jest przyzwyczajony nasz organizm, który do tej pory otrzymywał jedynie pożywnie poddawane obróbce w masowej ilości.
Bardzo ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest również to, że przetworzona żywność ekologiczna zazwyczaj posiada krótszy termin przydatności do spożycia niż żywność konwencjonalna, natomiast jeśli chodzi o warzywa świeże to znacznie łatwiej jest je przechowywać ze względu na brak zawartości związków chemicznych. Ostatnią i chyba najczęściej poruszaną różnicą między żywnością konwencjonalną a ekologiczną jest jej cena. Wyższa cena żywności ekologicznej jest mocno związana z wyższym kosztem jej produkcji.
Nie zapominajmy również o licznych zaletach, o które tak naprawdę chodzi w świecie ekologii. Jedną z zalet, którą należy poruszyć na samym początku jest brak zawartości sztucznych dodatków, konserwantów oraz jej wysoka jakość, dzięki czemu jest polecana w szczególności osobom ze skłonnościami do alergii pokarmowych. Używanie naturalnych produktów, takich jak obornik, sprawia, że otrzymane warzywa i owoce posiadają większą wartość odżywczą oraz więcej witamin, niż te wyhodowane w szklarniach i podlewane sztucznymi nawozami.
Nabywanie żywności ekologicznej produkowanej lokalnie wspiera również rozwój polskiej gospodarki oraz pozwala na utrzymanie i rodzinnego rolnictwa. Uprawianie ekologicznej żywności, inaczej też nazywanej certyfikowaną jest znacznie mniejszym obciążeniem dla środowiska naturalnego, co ułatwia utrzymanie niektórych regionów naszego kraju w czystości naturalnej wolnej od chemikaliów.
Przejdź do naszego ekologicznego sklepu internetowego ➜