fbpx

Ziemniaki ekologiczne, jedno z najpopularniejszych warzyw świata

Ziemniaki ekologiczne, jedno z najpopularniejszych warzyw świata

Ziemniaki ekologiczne są obecnie jednym z najpopularniejszych warzyw na świecie. Można je spotkać w wielu odsłonach i odmianach. Warzywa te uwielbiamy za ich uniwersalność i za to, że można się nimi szybko i syto najeść. Szkoda, że warzywa te często przykrywane są warstwami sosu i tłuszczu przez co mogą stracić wszystkie swoje naturalne właściwości.

Wpis 7 Ziemniaki ekologiczne, jedno z najpopularniejszych warzyw świata EKO HANDEL Mirosław Kopeć

Ziemniaki są nie tylko niezwykle smaczne i uniwersalne, jeśli chodzi o ich kulinarne zastosowania, ale również zdrowe i pożywne. Choć niektórzy uznają je za przyczynę przybierania na wadze bądź za np. relikwię czasów to ziemniaki ekologiczne naprawdę warto jadać.

Właściwości i wartości ziemniaków ekologicznych

Ziemniaki posiadają stosunkowo niewiele, bo tylko 75-80 kcal / 100 g. Dla porównania jedna torebka kaszy, o takiej samej wadze, ma około 350 kcal. Warzywa te zawierają 1,5 – 3 grama błonnika. Ziemniaki są również bogatym źródłem węglowodanów – stąd przyjęło się, iż ich spożywanie nie służy utrzymaniu szczupłej sylwetki. Jest to jednak błąd, ponieważ ziemniaki faktycznie dostarczają dużej ilości skrobi, ale same w sobie nie są tuczące. Dopiero w połączeniu z tłuszczem powodują odkładanie się wszystkim niechcianej tkanki tłuszczowej, jednakże to samo dotyczy ryżu czy makaronów. Warto też tutaj wspomnieć, że ziemniaki zawierają wręcz śladowe ilości tłuszczu.

Ziemniaki ekologiczne, w połączeniu np. z warzywami czy chudym mięsem, są nie tylko dietetyczne, ale również bardzo zdrowe, gdyż są prawdziwą skarbnicą witamin i mikroelementów. Dostarczają one stosunkowo bardzo duże ilości witamin: B1, PP, B5, B6, C, oraz są również źródłem składników mineralnych: potasu, magnezu, fosforu, żelaza, miedzi, manganu i cynku. Tym samym, ziemniaki między innymi obniżają ciśnienie, regulują pracę układu pokarmowego, w tym również jelit, pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu, poprawiają stan skóry, wspomagają wzrok, usprawniają proces krzepnięcia krwi, redukują stres itd.

Ziemniaki, a dokładniej przygotowane z nich okłady posiadają działanie przeciwbólowe. Warto stosować je w przypadkach bólów reumatycznych czy bólów brzucha. Gdy są ciepłe, wspaniale łagodzą także ból ucha, natomiast plastry surowych ziemniaków koją migreny, gdy przykłada się je np. do skroni czy płata czołowego, w zależności od tego, która część głowy nas boli. Maseczki z gotowanych ziemniaków pomagają również na oparzenia, trądzik, odmrożenia czy liszaje.

Idealny ziemniak ekologiczny, jak go znaleźć?

Niezależnie od tego, o jakiej odmianie bio ziemniaków mowa, kryteria, którymi powinniśmy się kierować podczas zakupu, są takie same. Dobrej jakości ziemniaki:

– mają regularny kształt (zarówno te owalne, jak i te okrągłe)

– nie mają żadnych uszkodzeń, a ich skórka jest gładka

– nie mają na skórce żadnych plam chorobowych, zazielenień

– nie są „skiełkowane”

– zawiera od 12 do 20% skrobi

– nie jest skłonny do ciemnienia

– nie zawiera w ogóle azotanów i glikoalkaloidów

Czy ziemniaki są zdrowe? Oczywiście, że ziemniaki ekologiczne są zdrowe. Posiadają dużo właściwości odżywczych. Kwestia jedynie tego w jaki sposób je przygotowujemy i z czym podajemy.

One thought on “Ziemniaki ekologiczne, jedno z najpopularniejszych warzyw świata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *