fbpx

Co to i czym jest żywność ekologiczna?

Co to i czym jest żywność ekologiczna?

Żywność ekologiczna od kilku lat stała się niebywale popularna, pomimo tego, że jej cena jest bardzo często wyższa niż tej konwencjonalnej, która jest powszechnie dostępna w sklepach. Wielu zwolenników twierdzi, że warto ją kupować, nawet za wyższą cenę, ponieważ jest znacznie bardziej odżywcza i zdrowsza.

co to i czym jest żywność ekologiczna - wpis nr 1 blog EKO-HANDEL Mirosław Kopeć

Żywnością ekologiczną określana jest żywność, której proces wytwarzania jest zgodny z przepisami zawartymi w rozporządzeniu Unii Europejskiej i oznacza między innymi, że do jej produkcji w ok. 95% wykorzystuje się produkty pochodzenia naturalnego bez użycia nawozów i środków chemicznych ochrony roślin. Ważnym elementem uprawy bio żywności jest również zachowanie żyzności gleby oraz różnorodności biologicznej. Często zdarza się, że potoczne określenie “żywność ekologiczna” bywa używane zamiennie z określeniem “zdrowa żywność”, jednak jest to błąd, ponieważ gdy pierwsze pojęcie określa żywność ekologiczną to drugi jest nazwą utworzoną jedynie dla celów marketingowych i może wprowadzać konsumentów w błąd, gdyż dosyć często zdarza, że niektóre firmy używają tego określenia w przypadku żywności konwencjonalnej, a sugeruje jej wyjątkowość i korzystny wpływ na zdrowie konsumenta, co niestety nie zawsze jest prawdą.

Rodzaje żywności ekologicznej

Żywność certyfikowana może występować w postaci produktów przetworzonych i nieprzetworzonych pochodzących z produkcji roślinnej i zwierzęcej prowadzonej w gospodarstwie ekologicznym. Produkty certyfikowane wolne są od pestycydów, GMO, sztucznych nawozów oraz szkodliwych konserwantów, ulepszaczy, barwników i emulgatorów. Proces produkcji ekologicznej podlega ścisłym i licznym rygorom prawnym oraz kontroli od samego gospodarstwa, poprzez przetwórstwo, aż po dystrybucję. Co za tym idzie, cała ścieżka produktu począwszy od wytwórcy aż do konsumenta jest nadzorowany pod kątem zgodności z przyjętymi przepisami.

Każdy produkt ekologiczny jest zobowiązany do posiadania certyfikatu poświadczającego jego pochodzenie, a każde opakowanie zawierające żywność ekologiczną ma obowiązek posiadania obowiązującego oznaczenia. Produkcja żywności ekologicznej nakłada wysoką odpowiedzialność na producenta i przetwórcę produkowanego towaru oraz opiera się również cząstkowo na zaufaniu konsumenta do producenta. Produkt przetworzony można nazwać ekologicznym jeśli nie zawiera wiera więcej niż 5% składników nieekologicznych i niecertyfikowanych.

Dystrybucja żywności ekologicznej

Producenci żywności ekologicznej przeważnie dostarczają swoje produkty do sklepów, na bazary oraz własne stoiska, aby ułatwić swoim odbiorcom zakup, natomiast często możliwy jest również zakup tych produktów bezpośrednio u źródła, co pozwala na dostanie ich jeszcze świeższych i tańszych. Niektóre gospodarstwa ekologiczne oferują również wysyłkę swoich produktów, natomiast i tak aby dostać je jak najświeższe to zalecane jest udać się bezpośrednio do producenta osobiście i tam dokonać zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *