fbpx

Gdzie najlepiej dokonywać zakupu żywności ekologicznej?

Gdzie najlepiej dokonywać zakupu żywności ekologicznej?

Żywność certyfikowaną można nabyć w sklepach ze zdrową żywnością i eko bazarach, ale również w niektórych supermarketach, poprzez kooperatywy rolnicze oraz bezpośrednio od sprzedawcy. Szukając żywności ekologicznej, trzeba pamiętać, że miejsce, w którym dokonujemy zakupu nie zawsze świadczy o jakości produktu.

Wpis_4_Gdzie-najlepiej-dokonywać-zakupu-żywności-ekologicznej__EKO-HANDEL_Mirosław_Kopeć

Ekobazary czy sklepy ze zdrową żywnością obok żywności pochodzącej z upraw ekologicznych, często sprzedają zwykłe konwencjonalne produkty. Najlepiej zawsze przed dokonaniem zakupu starajcie się sprawdzić certyfikat, który jest umieszczony na etykiecie.

Producenci bio żywności często dostarczają swoją żywność do sklepów, na bazary, czy własne stoiska, aby ułatwić konsumentom zakup, natomiast coraz częściej spotykana jest również możliwość zakupu takich produktów bezpośrednio u źródła, dzięki czemu są one zawsze świeże i tańsze. Niektóre gospodarstwa ekologiczne oferują również wysyłkę, natomiast najczęściej i tak, aby zakupić żywność bezpośrednio od producenta, trzeba się udać do niego osobiście, gdyż niewiele z nich posiada własne sklepy internetowe.

Jednym z wyżej wymienionych form zakupu są również kooperatywy rolnicze, co jest jednym z najlepszych rozwiązań zarówno dla producentów żywności ekologicznej, jak i jej konsumentów. Kooperatywy te umożliwiają utworzenie jak najkrótszej drogi pomiędzy odbiorcą produktu, a jego wytwórcą, co w przypadku żywności jest bardzo istotne, ponieważ zapewnia jej odpowiednią świeżość. Ponadto omijając sklepy czy giełdy, sama sprzedaż generuje mniej strat, dzięki czemu otrzymane przez klienta produkty są tańsze. Dzięki takim przedsięwzięciom małe rodzinne gospodarstwa ekologiczne mogą się stale rozwijać i mieć szansę na kontakty z większymi sklepami bez względu na małą produkcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *